Błogosławieństwo rodziców przed ślubem — jak je przygotować?

Błogosławieństwo Młodych przez rodziców jest zazwyczaj organizowane przed ślubem w obrządku katolickim. To symboliczny gest, który potrafi być bardzo wzruszającym przeżyciem, szczególnie dla mocno związanych ze sobą rodzin. Na co zwrócić uwagę przygotowując się do tego wydarzenia?

Jak przebiega błogosławieństwo Młodej Pary?

Wiele elementów błogosławieństwa jest zależne od lokalnych obyczajów, ale ogólny przebieg zazwyczaj odbywa się bez większych modyfikacji. Całe wydarzenie ma miejsce przed wyjazdem do kościoła, przeważnie w domu Panny Młodej. Przyszli małżonkowie klękają i proszą o błogosławieństwo. Rodzice, a czasem też i chrzestni, wypowiadają je, wykonują znak krzyża na czołach dzieci i skrapiają je wodą święconą. W zależności od regionu Młoda Para może dodatkowo ucałować krzyż, czasem znak ten wykonuje się za pomocą mirty, a na stole musi być ustawiona świeca. Nie ma ustalonej formuły błogosławieństwa Młodej Pary, dlatego każdy rodzic może powiedzieć coś od siebie.

Jak przygotować błogosławieństwo?

Przede wszystkim należy tak zaplanować dzień ślubu, aby odbyło się ono bez niepotrzebnego pośpiechu i stresu. Błogosławieństwo Młodej Pary nie trwa zbyt długo, ale zawsze warto wygospodarować trochę dodatkowego czasu na ewentualne niespodziewane sytuacje. Miejsce powinno być odpowiednio przygotowane:

  • stół nakryty czystym obrusem
  • przygotowana woda święcona i kropidło
  • kwiatowa dekoracja, czasem specjalnie zamawiana na tę okazję.

Dla niektórych rodzin jest to szczególnie ważne wydarzenie i chcą się do niego specjalnie przygotować, dlatego można rozważyć np. przygotowanie ozdobionych klęczników dla Młodej Pary. Ponadto w przypadku specjalnych lokalnych tradycji warto też zgromadzić w pobliżu wszystkie potrzebne rzeczy przed błogosławieństwem.

Jeśli Młodzi mają takie życzenie, pobłogosławić mogą ich też inni członkowie rodziny — dziadkowie, rodzeństwo, czy ktokolwiek inny, z którym czują się szczególnie związani – więcej na www.zankyou.pl. To piękny gest odzwierciedlający same ciepłe uczucia i życzenie Młodym szczęścia i miłości na nową drogę życia.

Comments are closed.