Co trzeba wiedzieć o naukach przedmałżeńskich?

Pary pragnące zawrzeć sakramentalny związek małżeński mają obowiązek dostarczenia do parafii, w której odbędzie ślub, zaświadczenia potwierdzającego ukończenie kursu przygotowującego do założenia rodziny. Czym są nauki przedmałżeńskie? To cykl katechez, który przygotuje młodych do życia w związku sakramentalnym, a także wyjaśni kwestie związane z samą ceremonią zaślubin. 

Program katechez przedmałżeńskich

W programie kursu przygotowującego do zawarcia sakramentu małżeństwa zwykle znajdują się cztery bloki tematyczne. Pierwszy poświęcony jest teologicznym podstawom małżeństwa. W drugim dowiemy się jak powinna wyglądać etyka męża i żony względem siebie i życia ich dzieci. Trzeci moduł poświęcony jest samemu przebiegowi liturgii mszy świętej ślubnej zaś czwarty opisuje techniki naturalnego planowania rodziny. 

Szczególnie ciekawy jest będzie wykład dotyczący przysięgi małżeńskiej, wszak przed jej złożeniem na całe życie, warto dobrze zrozumieć, co to znaczy ślubować komuś „miłość, wierność i uczciwość małżeńską”. 

Zaświadczenie – zielone światło do zawarcia małżeństwa 

Wszystkie pary, które wezmą udział w każdym ze spotkań, realizujących program kursu i odpowiedzą na kilka pytań, otrzymają zaświadczenia, dające, przy braku przeciwwskazań, zielone światło do ślubu w kościele katolickim. Ważną informację stanowi fakt, że potrzebne są dwa zaświadczenia – pierwsze od księdza prowadzącego nauki, a drugie z poradni rodzinnej.

Zaświadczenia otrzymuje się w formie papierowej i są one ważne bezterminowo. Należy je dostarczyć do parafii, gdzie planowane jest zawarcie związku małżeńskiego. 

Zasoby czasowe i pieniężne, niezbędne dla odbycia nauk przedślubnych

Co do zasady, przedmałżeńskie nauki dla par są bezpłatne. Niekiedy organizatorzy pobierają symboliczną opłatę za drukowane materiały, wykorzystywane podczas spotkań, lub proszą o darowiznę na funkcjonowanie wspólnot, które zajmują się duszpasterstwem rodzin. Kwota ofiary składanej na ten cel jest dobrowolna. 

Stacjonarne kursy dla narzeczonych trwają najczęściej około 2 miesięcy. Dwugodzinne spotkania mają miejsce raz, góra 2 razy w tygodniu. Istnieje też możliwość uczestnictwa w kursie weekendowym. Wówczas najczęściej nauki trwają od piątkowego wieczora do niedzielnego popołudnia. 

Forma weekendowa oprócz skróconego czasu na realizację kursu, sprzyja refleksji nad związkiem i daje młodym ludziom okazję do przedyskutowania kwestii, a których nigdy wcześniej nie rozmawiali. Wspólny weekend przedmałżeński w otoczeniu innych osób na tym samym etapie życia to bardzo wartościowe doświadczenie. 

Kurs przedmałżeński w czasie pandemii 

W dobie pandemii Covid-19, ze względów bezpieczeństwa sanitarnego większość szkoleń i kursów przeniosła się do sieci. Również osoby pragnące przygotować się do katolickiego ślubu stoją przed możliwością odbycia nauk w wersji on-line. 

Kiedy wiemy już, czym są nauki przedmałżeńskie, możemy przystąpić do przygotowań przedślubnych. Najważniejsze, abyśmy mieli świadomość, czym jest małżeństwo i jakie są konsekwencje jego zawarcia.

Comments are closed.